Stan powietrza wpływa na zdrowie każdego. Oddychanie powietrzem, które jest zanieczyszczone nie tylko może spowodować pojawienie się chorób, ale również spotęgować już istniejące. Dobrze wiedzą o tym osoby będące alergikami. Dla nich domowe oczyszczacze powietrza są niezbędne.

oczyszczacze powietrzaSposób działania oczyszczaczy

Oczyszczacz przede wszystkim unieszkodliwia zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, w tym alergeny. Powietrze jest wciągane do urządzenia i tam przechodzi przez zestaw filtrów. Mogą to być filtry: wstępny, typu HEPA oraz węglowy. Bardziej zaawansowane modele posiadają dodatkowo jonizator albo zbiornik na wodę służący nawilżaniu powietrza.

Przydatne funkcje

Istotnym wskaźnikiem jest maksymalna powierzchnia działania urządzenia oczyszczającego takiego jak te https://www.sferis.pl/oczyszczacze-powietrza-3853. Nie powinna być mniejsza niż powierzchnia oczyszczanego pomieszczenia.

Innym czynnikiem jest maksymalna wydajność. Określa się ją w m3/h i definiuje ona faktyczną sprawność oczyszczacza powietrza. Niestety większa wydajność może oznaczać również większe użycie prądu.

Równie ważne są użyte filtry. Od ich rodzaju zależy skuteczność oczyszczania i typ usuniętych zanieczyszczeń. Różnią się między innymi wielkością zatrzymywanych cząsteczek.

O czym jeszcze pamiętać?

Urządzenia te mogą pracować w różnych trybach. Producenci zapewniają wiele różnych funkcji. Większość oczyszczaczy jest wyposażona w czujniki, które sprawdzają stan powietrza. Te bardziej rozbudowane wyświetlają wartość sprawdzonych parametrów, prostsze tylko sygnalizują gdy dopuszczalny poziom zostanie przekroczony. Dlatego najmniej zaangażowania wymagają oczyszczacze oferujące inteligentny tryb pracy, dostosowujące swoją pracę do panujących warunków.

Zasady dbania o urządzenie

Każde urządzenie domowe posiada instrukcję obsługi. W przypadku oczyszczaczy powietrza przestrzeganie zaleceń producenta jest bardzo ważne. Źle utrzymany może stać się źródłem pleśni i mikrobów, niebezpiecznych dla zdrowia. Dlatego należy w odpowiednim czasie wymieniać filtry i zawsze używać tych dedykowanych do konkretnego modelu.

Kategorie: Smart Home

0 Komentarzy

Dodaj komentarz