Wiele osób staje przed dużym dylematem, kiedy decyduje się na zakup monitora LCD. Co prawda w tej kwestii można nieco sugerować się zdaniem sprzedawców, jednak dla podjęcia lepszej i bardzo satysfakcjonującej decyzji warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z najważniejszymi cechami, jakie posiadają monitory LCD. To znacznie ułatwi wybór, a przy tym pozwoli uniknąć nieuczciwych sprzedawców.

Co warto wiedzieć o monitorach LCD?

monitoryMonitor LCD współcześnie cieszy się ogromną popularnością, przede wszystkim ze względu na to, że jego zastosowanie ma mnóstwo zalet. Takie monitory są nie tylko stosunkowo niewielkich rozmiarów, ale również nie ważą dużo, dzięki czemu bez najmniejszych problemów można je przenosić z miejsca na miejsce i ustawiać nawet na bardzo małym biurkach. Ponadto bardzo dużą zaletą monitorów typu LCD jest ich energooszczędność oraz pozbawienie efektu migotania (co było bardzo powszechne dla monitorów starszego typu, co nie tylko męczyło wzrok, ale również wywoływało użytkownikach ogromną irytację). Monitory LCD charakteryzują się również bardzo dobrą geometrią obrazu, czego niestety nie można powiedzieć o jeszcze popularnych do niedawna monitorach typu CRT, dziś te urządzenia dostaniemy w Sferis. Oczywiście monitory LCD mają nie tylko same zalety, ale również i wady. Dlatego tak duże znaczenie przy ich wyborze ma znajomość cech charakterystycznych poszczególnych modeli.

Czas reakcji

Jeśli chodzi o czas reakcji monitora, to ten parametr będzie miał szczególnie istotne znaczenie dla graczy oraz miłośników oglądania filmów. Jeżeli monitor miałby zbyt długi czas reakcji, wówczas pojawiały się na nim tak zwany efekt smużenia, który będzie szczególnie widoczny w przypadku tych monitorów, w których czas reakcji przekracza 16 ms. Choć co prawda producenci podają czas reakcji monitora, to jednak w zdecydowanej większości przypadków nie jest zaznaczone, czy dana informacja dotyczy przejścia typu czarny-biały-czarny, czy też typu szary-biały-szary. Wbrew pozorom to ma bardzo duże znaczenie, zdecydowany i większości monitorów ten pierwszy jest nawet czterokrotnie dłuższy od drugiego.

Kategorie: Elektronika

0 Komentarzy

Dodaj komentarz