Gry MMO są jednymi z najbardziej znanych produkcji wśród graczy. W zakłopotanie wprawić może jednak kwestia konieczności płacenia za nie, bądź też nie. Wiele osób dowiadując się, co oznacza skrót MMO nie wie, czy aby móc cieszyć się grą, muszą odłożyć odpowiednią ilość gotówki. Jak więc w końcu z tym jest?

MMO to skrót pochodzący z języka angielskiego i oznacza on Massively Multiplayer Online. Polega więc na odbywaniu rozgrywki za pośrednictwem internetu z innymi współgraczami. Gry te to współcześnie lwia część rynku. Istnieje wiele ich rodzajów. Czy jednak wiedząc już, co oznacza skrót MMO, można jednoznacznie stwierdzić, czy gry te są płatne? Rynek pod tym względem jest niejednolity. Warto więc przyjrzeć się poszczególnym modelom.

Jednymi z najbardziej atrakcyjnych finansowo modeli gier MMO są tak zwane gry „free-to-play” (w dosłownym przekładzie: darmowe by grać). Za tego typu produkcje nie trzeba płacić i to niewątpliwie ich zaleta. Niezależnie od tego, jaki jest to typ gry – ściągnięcie jej i sama gra nie będą się wiązały z koniecznością dokonania opłaty. Jest jednak haczyk, w końcu twórcy muszą na czymś zarabiać. Bardzo często gry free-to-play są powiązane z istnieniem znanych wśród internautów, uciążliwych mikrotransakcji. Oznacza to tyle, że za kupno dodatkowego asortymentu, czy ulepszeń trzeba już wyłożyć odpowiednią sumę. Nie jest to w większości przypadków konieczne i jeżeli ktoś nie chce błyszczeć wśród współgraczy, gra za darmo będzie wystarczająca.

Kolejnym, odwrotnym tym razem rodzajem są gry „buy-to-play” (zapłać by grać). Chcąc cieszyć się tymi produkcjami konieczne jest zapłacenie z góry ustalonej kwoty jednorazowo, przy kupnie gry. Później nie trzeba już martwić się pieniędzmi. Pomimo że jest to mniej wygodny dla portfela internauty sposób grania, wiąże się z pewnym „luksusem”. Nie ma wtedy najczęściej konieczności męczenia się z mikrotransakcjami.

Bardzo popularny jest trzeci model – gry abonamentowe. Chcąc wiedzieć, co oznacza skrót MMO, zetknięcie się z tego typu produkcjami jest niemal pewne. Rozrywka jest tutaj uzależniona od opłacania odpowiedniego abonamentu, najczęściej miesięcznego. Dokonanie zapłaty niejako „wpuszcza” gracza w świat gry, a zaprzestanie płacenia zawiesza jego członkostwo. Niestety, choć najbardziej luksusowy (gdyż zawiera największą zawartość, regularnie aktualizowaną o nowe rozszerzenia), ten typ grania jest stosunkowo kosztowny. Nierzadko połączony także z koniecznością zapłacenia dodatkowej sumy za tzw. „podstawkę”.

Powyższe modele występują także w różnych kombinacjach, jednak ich znajomość jest wręcz konieczna dla początkujących graczy, którzy chcą wiedzieć, co oznacza skrót MMO.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz