W polskich gospodarstwach domowych coraz częściej spotkać można inteligentne roboty do sprzątania, a ceny tego rodzaju urządzeń średniej klasy nie są wyższe od cen ręcznych odkurzaczy. Czy warto kupić robota sprzątającego?

Oszczędność czasu

Nie ulega wątpliwości, że sprzątanie to bardzo pracochłonne zajęcie. Utrzymanie podłogi w odpowiedniej czystości może być szczególnie kłopotliwe między innymi dla właścicieli zwierząt, które roznoszą sierść po całym domu. W praktyce nikt nie ma czasu na codzienne odkurzanie, dlatego też robot sprzątający jest tak interesującą alternatywą dla zwykłego odkurzacza ręcznego.

Rozwój technologiczny

Obecnie produkowane roboty sprzątające posiadają szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, specjalistyczne czujniki, a także inteligentne oprogramowanie, co umożliwia im szybkie oraz ekonomiczne sprzątanie. Robot zużywa mniej energii niż duży odkurzacz, ponieważ jego turbina ssąca ma za zadanie zbierać brud, który jest kierowany w jej stronę za pomocą lekkich szczotek obrotowych.

Inteligentne rozwiązania

W robotach sprzątających wysokiej klasy montowane są moduły Wi-Fi, które pozwalają na połączenie urządzenia z dedykowanym oprogramowaniem na smartfony. Za pomocą tego rodzaju aplikacji właściciel odkurzacza ma dostęp do wielu dodatkowych funkcji i może między innymi w wygodny sposób ustawić dokładny harmonogram sprzątania. Robotem można także zdalnie sterować za pomocą telefonu i na przykład uruchomić sprzątanie w czasie pobytu poza domem.

Ergonomia i wygoda

Pojemne akumulatory robotów sprzątających ładowane są za pośrednictwem specjalnych stacji dokujących, które podłączane są do sieci. Roboty i stacje ładowania odznaczają się niewielkimi wymiarami, dlatego też można umieścić je w dyskretnym miejscu. Oprogramowanie robotów umożliwia ustalenie czasu regularnego sprzątania, w taki sposób, że robot może na przykład sprzątać codziennie cały dom w czasie, kiedy wszyscy domownicy są poza domem. Dzięki temu rozwiązaniu naprawdę można odnieść wrażenie, że dom sprząta się sam.

Kategorie: Smart Home