Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie i nie martwić wyciekiem gazu, w naszym domu powinien znaleźć się czujnik gazu. Jak go zamontować, żeby zwiększyć jego skuteczność?

W przypadku gazu ziemnego


Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, a więc gromadzi się w górnych częściach pokoju. Dlatego czujnik powinniśmy umieścić pod sufitem, najlepiej w odległości 20 centymetrów od sufitu. W dodatku, powinien on znaleźć się nie dalej, niż 6 metrów od potencjalnego źródła wycieku gazu. Poza tym, wlot czujnika gazu powinien znajdować się powyżej okien czy drzwi oraz z dala od kratek wentylacyjnych. Takie położenie może zaburzyć prawidłowe działanie urządzenia.

W przypadku propanu-butanu


Propan-butan jest cięższy od powietrza, a co za tym idzie, gromadzi się w dolnych partiach pomieszczenia. Inaczej określa się go gazem płynnym. Czujnik gazu w tym przypadku powinien znaleźć się nad podłogą, najlepiej 20 centymetrów od jej powierzchni i maksymalnie 3 metry od miejsca potencjalnego wycieku gazu. Ważne jest też to, żeby nic nie stało na drodze pomiędzy czujnikiem, a potencjalnym miejscem wycieku gazu (na przykład schody czy progi).

undefined

Lokalizacja ma znaczenie!


To, gdzie umieścimy czujnik gazu będzie miało ogromne znaczenie w jego działaniu. Jeśli umieścimy go w niewłaściwej pozycji, może się okazać, że urządzenie nie zadziała i nie uchroni nas przed niebezpieczeństwem. Informacje o tym, gdzie i w jaki sposób zamontować dany detektor gazu znajdziemy na ulotce od producenta. Powinniśmy stosować się do niej ściśle, bo tylko w ten sposób nie popełnimy błędu w montażu czujnika.

Po więcej informacji zapraszamy na: https://sklep.gkpge.pl/czujnik-gazu-ziemnego.