Pojęcie cyberbezpieczeństwo jest stosunkowo nowe. Pojawiło się w momencie rozkwitu internetu, kiedy zaczęły zalewać nas fale spamu, niebezpiecznych wiadomości linków czy ataków ze strony hakerów. Dziedzina ta staje się coraz ważniejsza związane jest to z tym,że coraz bardziej polegamy w swoim życiu na systemach komputerowych czy internecie. Jednak jeżeli zastosujemy chociażby minimalne starania w celu ochrony naszej prywatności w sieci możemy być znacznie mniej narażeni na ataki z zewnątrz.

Wirus komputerowy – chyba każdy z nas spotkał się z tym pojęciem. Pojęcie to jest jednak bardzo szerokie i wśród wirusów komputerowych znajdziemy zarówno te bardzo niebezpieczne jak i te, które dużej szkody nie wyrządzą. Co mówi na ten temat cyberbezpieczeństwo?

  • korzystać tylko z zaufanych stron, nie klikać reklam z nieznanych źródeł,
  • nie otwierać podejrzanych linków z maili, aktualizować listę nadawców do „spamu”,
  • nie pobierać nielegalnych programów, gier, filmów ponieważ często są to pliki zainfekowane.

Zapamiętane hasła – często dla bezpieczeństwa zapamiętujemy swoje hasła – czy to na komputerze czy telefonie. Nie wyrządzi nam to wielkiej krzywdy jeżeli chodzi o hasło do ulubionych stron, jednak problem pojawia się w momencie kiedy osoba, która przejmuje nasz telefon/ma dostęp do komputera ma wgląd w nasze hasło bankowe.

Nieodpowiednie treści dla dzieci – internet aż kipi od przemocy, treści nawiązujących do pornografii czy wszechobecnego „hejtu”. Zazwyczaj jedynymi zabezpieczeniami są wyskakujące informacje, o dostępności strony od 18 roku życia. Niestety nie zawsze to wystarczy – dlatego warto poblokować nieodpowiednie treści w naszej przeglądarce internetowej.

Fałszywe witryny, można powiedzieć, że jest to „nowość na rynku hakerskim” a mianowicie strony internetowe różniące się szczegółem od tych właściwych. Może to być niewinna literówka natomiast przekierowani zostajemy do strony, która ma na celu wyłudzanie naszych danych/haseł. Dlatego też należy dokładnie sprawdzać strony, które odwiedzamy.

Kategorie: IT