Jak działa czytnik RFID https://www.unicard.pl/czytniki-do-kart-rfid ? Za chwilę się dowiesz. W dzisiejszych zautomatyzowanych zakładach produkcyjnych ważna jest identyfikacja i identyfikowalność.

Przechowywanie kodu w układzie scalonym


Aby wykonać te zadania, można zastosować sprzęt oparty na optycznej lub bezprzewodowej transmisji danych (czytnik RFID, identyfikacja częstotliwości radiowej).

RFID jest używany jako pojedynczy termin dla wszystkich bezprzewodowych transmisji identyfikacji. Obecnie istnieją systemy dla różnych zakresów częstotliwości, od 125 kHz do 2,45 GHz. Należą do nich systemy 13,56 Hz i 890 MHz. W automatyce fabrycznej (produkcja jednostkowa) dotychczas najczęściej stosowano systemy o częstotliwości 125/250 KHz lub 2,45 GHz.

Niezależnie od częstotliwości zasada działania jest taka sama. Informacje są przechowywane w układzie scalonym i mogą być odczytywane lub zapisywane za pomocą napędów do odczytu / zapisu. Znaczniki kodu zawierają ustalony kod, poprawiony kod, którego użytkownik nie może zmienić.

Chipy danych zwykle zawierają zarówno stały kod, jak i obszar pamięci, w którym można samodzielnie wprowadzić odpowiednie informacje. Mogą to być na przykład dane, które zostaną wykorzystane do kontroli na późniejszym etapie procesu produkcyjnego lub dane identyfikowalności, które są odczytywane i przechowywane po wytworzeniu produktów. Użycie znaczników kodu zapewni szybszą aplikację niż użycie chipów danych, ponieważ ilość danych do przesłania jest mniejsza.

Bez źródła energii


Zasadniczo można powiedzieć, że niska częstotliwość zapewnia krótką odległość i prędkość transmisji, a tym samym małą objętość danych. Typowe wartości dla systemu 125 KHz to odległość odczytu / zapisu <100 mm, prędkość odczytu <2 kBit / s i szybkość danych <1 Kbit, co daje maksymalną prędkość przenośnika wynoszącą 2,5 m / s do odczytu danych. Zapisywanie danych na chipie odbywa się w większości przypadków w miejscu.

Dane przesyłane są indukcyjnie, tzn. chip nie zawiera własnego źródła energii. Energia jest pobierana z pola indukcyjnego, które ustawia głowica odczytu / zapisu. Dlatego dane mogą być przesyłane tylko w okresie, w którym czip znajduje się w polu indukcyjnym głowicy czytającej.

Kategorie: Elektronika