Kupowanie wentylatora pokojowego tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Najczęściej kończy się wejściem do sklepu i wybraniem pierwszego z brzegu modelu, co oczywiście oznaczać będzie później niemałe kłopoty związane z użytkowaniem takie sprzętu. Na co zatem powinno się zwracać uwagę, gdy kupuje się wentylatory pokojowe?

Moc urządzenia

Wentylator pokojowy używany jest w czasie lata, aby dać nieco ulgi od gorącego powietrza. Żeby to jednak było możliwe, wentylator musi generować odpowiednio silny strumień powietrza. Nie jest to jednak możliwe w sytuacji, gdy posiadać on będzie zbyt mały silnik. Z tego powodu moc silnika wprawiającego śmigło wentylatora w ruch, jest najważniejszym parametrem tego urządzenia.

Nie można jednak kupić modelu o maksymalnej mocy i mieć nadzieje, że to wystarczy, aby komfortowo można było go używać. Nie można bowiem zapominać również o tym, że im większa moc wentylatora, tym większy będzie generował on szum powietrza. Głośny stanie się nie tylko pracujący silnik, lecz również szum obracanych z dużą szybkością ramion śmigła. Z tego powodu warto albo nieco obniżyć oczekiwania co do mocy silnika, albo też kupić droższy model wyposażony w odpowiedni systemy pozwalający na wyciszenie jego pracy.

Dodatkowe funkcje użytkowe

Sama moc silnika i chicha praca to jednak nie wszystko, czym powinien cechować się dobry pokojowy wentylator. Powinie on być również wyposażony w kilka dodatkowych funkcji, zwiększających komfort i wygodę korzystania z niego. Przykładem takiej pożądanej funkcji jest programator czasowy. Możliwe wtedy jest ustawienie godziny wyłączenia się pracy wentylatora, co pozwoli włączyć go na wieczór w czasie kładzenia się spać, a programator np. po godzinie lub dwóch, gdy już wszyscy będą spali, automatycznie wyłączy urządzenie.
Nieco bardziej zaawansowane urządzenia są w stanie dodatkowo nawilżać powietrze, co jeszcze mocniej przyniesie ulgę od wysokiej temperatury, lub też rozpylać w powietrzu określonego rodzaju zapachy, co wpływa na komfort przebywania w danym pomieszczeniu.

Kategorie: Smart Home