Okap to jeden ze sprzętów AGD, który musi się znaleźć w każdej kuchni. Jego podstawową funkcją jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, pomaga on w pozbywaniu się nieprzyjemnych zapachów, a także pochłania tłuszcz podczas gotowania potraw. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów okapów. Co trzeba o nich wiedzieć zanim wybierze się model idealny?

Podstawowe typy okapów

Wiele osób decyduje się na zakup okapu podszafkowego. Taki model doskonale pasuje do niewielkich kuchni, nie zajmuje bowiem dużo miejsca. Ma on stosunkowo niewysoką cenę, niestety nie zwykle nie jest zbyt wydajne.

Popularne są także modele przyścienne. Są one w całości widoczne, zatem znacząco wpływają na wygląd pomieszczenia. Montuje się je nad płytą grzewczą tuż przy ścianie. Charakteryzują się one dość prostą formą, dzięki czemu świetnie nadają się zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak również tych wykończonych w klasycznym stylu.

W przypadku osób niezdecydowanych dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup zestawu składającego się z płyty grzewczej oraz okapu. Wówczas ma się pewność, że oba te sprzęty będą do siebie dobrze dopasowane wizualnie. Dodatkowo jest to rozwiązanie ekonomiczne, zwykle korzystniejsze cenowo niż osobne kupowanie każdego ze sprzętów.

Nowoczesne rozwiązania

Producenci oferują też nieco droższe rozwiązania, które jednak są bardzo efektowne. Większość z nich jest przeznaczona do dużej kuchni z wyspą w jej centralnej części. Można zdecydować się na zakup okapu wyspowego, który jest złożony z podstawy i rury odprowadzającej. Alternatywą może być montaż modelu sufitowego, który jest instalowany w suficie podwieszanym. Jest on zwykle bardzo duży i efektowny. Świetnie sprawdza się w przypadku osób, którym zależy na nowoczesnym charakterze wnętrza.

Warte uwagi są też okapy (https://www.sferis.pl/okapy-3330) blatowe, które, jak sugeruje nazwa, są montowane bezpośrednio na blacie. Również one są zwykle wykonane bardzo estetycznie i bardzo dobrze się prezentują w nowoczesnej kuchni. Co ciekawe, mimo nietypowego wyglądu mają bardzo dobrą wydajność.

Kategorie: AGD