Głównym zadaniem każdego głośnika jest odpowiednie nagłośnienie lub wzmocnienie danego dźwięku. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju głośniki, w tym głośniki tubowe, które często służą do przekazywania dźwięków na dużych powierzchniach, ale także są wykorzystywane w kolumnach średniej i wysokiej jakości.

Głośniki tubowe – budowa i działanie

Ten rodzaj głośników składa się z dwóch elementów: drivera, czyli „jednostki napędowej” oraz z tuby. Te dwie rzeczy bez siebie nie będą działać prawidłowo, są ze sobą w pewnej stałej zależności. Tuba w takim głośniku jest elementem pasywnym. To ona wpływa na rozpraszanie dźwięku i to nawet 10-krotne. Dlatego też głośniki tubowe są używane podczas różnych apeli i przemówień. Dźwięk jest tak rozpraszany, że niesie się daleko, czy to na zewnątrz budynku, czy to w środku jakiegoś dużego pomieszczenia. Tak samo wygląda to w przypadku głośników tubowych umieszczonych w kolumnach.

Natomiast membrana znajdująca się w driverze odpowiedzialna jest za tworzenie fali akustycznej, która dalej przechodzi przez tubę i jest rozpraszana, tym samym niesiona bardzo daleko.

Głośniki tubowe – zastosowanie

Głośniki tubowe są wykorzystywane ogólnie w przemyśle audio od bardzo dawna. Już gramofony miały takie głośniki montowane. Potem zaczęto je stosować w kolumnach. Jednak oprócz tego istnieją zwykłe głośniki tubowe, do których się mówi podczas wystąpień, apeli, zebrań. Właśnie dzięki swej charakterystycznej budowie głośniki te nadają się do rozpraszania dźwięku na duże odległości. Rozwiązanie technologiczne wykorzystane w głośnikach tubowych sprawdza się od lat, w różnych sytuacjach.

Kategorie: IT