Do wykonania nadruków na kablach, butelkach, nakrętkach oraz opakowaniach stosuje się specjalny typ drukarek.

Zasady działania drukarek atramentowych

Urządzenia te strzelają kroplami atramentu na odległość za sprawą dysz piezoelektrycznych lub elektromagnetycznych. W jednym z rozwiązań zasada działania jest podobna do lampy oscyloskopowej. Przemysłowe drukarki atramentowe przeznaczone do nadruku oraz znakowania różnorodnych obiektów, pracują także w systemie dysz ułożonych w kolumny, a dysze tryskające atramentem są sterowane w zależności od potrzeb.

Drukarki atramentowe małego pisma

Drukarki małego pisma służą głównie do drukowania niewielkich napisów na kablach elektrycznych, kapslach butelek, butelkach, jajkach oraz obwodach urządzeń. Znaki umieszczane na podłożu mają maksymalną wysokość 12 mm. Głowica drukująca jest w stanie w bardzo szybki sposób umieszczać napisy na przemieszczających się przedmiotach. Nadruk na nieruchomym obiekcie wykonywany jest przez innego typu urządzenie. Dokonuje się to za pomocą głowicy przemieszczanej ręcznie lub automatycznie. Charakteryzuje się on ciągłym strumieniem atramentu.

drukarki atramentowe

Cechy i zalety drukarki atramentowej małego pisma

Najważniejszą cechą drukarki atramentowej jest brak konieczności zasilania poprzez instalacje sprężonego powietrza. Urządzenie umożliwia nanoszenie trwałych, a także czytelnych nadruków na każdym rodzaju powierzchni.

Zaliczyć do nich można np.:
– powierzchnie gładkie
– powierzchnie porowate
– powierzchnie zniekształcone, takie jak kable i tubki.

Dzięki bezkontaktowej technice druku uginanie się powierzchni zostaje wyeliminowane. Cały proces drukowania jest zautomatyzowany. Drukarka ma wbudowany edytor grafiki, co umożliwia tworzenie własnych znaków graficznych. Poza tym może utworzyć diakrytyczne znaki narodowe. Ten rodzaj drukarki przemysłowej jest praktycznie bezobsługowy.

Kategorie: Drukarki