W dzisiejszych czasach nie ma potrzeby noszenia ze sobą gotówki. Nie ma również potrzeby pamiętania pinu, jeżeli zakupy nie będą przekraczały pięćdziesięciu złotych. Nie tylko młodzież jest już przyzwyczajona do bezgotówkowych transakcji – starsze osoby coraz częściej pytają, czy jest możliwość płatności kartą.

Płatność bez pinu


Płacenie kartą sposobem zbliżeniowym jest jednym z najszybszych sposobów przeprowadzenia transakcji. Jeżeli kwota zakupów nie przekracza pięćdziesięciu złotych nie potrzeba wpisywać na terminalu pinu, jeśli zaś przekroczy należy go wpisać, bo transakcja nie dojdzie do skutku.

Szybkość transakcji


Karta zbliżeniowa jest tak szybka, ponieważ płatności nią wykonywane są w trybie offline. Znaczy to nie mniej nie więcej to, że zatwierdzana jest niemalże od razu, ale pieniądze z konta mogą być ściągnięte dopiero po kilku godzinach lub następnego dnia.

Bezpieczeństwo użytkowania


Płacenie kartą zbliżeniową bez podawania pinu może w niektórych wzbudzać pewien niepokój. Co, jeśli karta zostanie skradziona? Zanim właściciel karty zorientuje się, że jej nie ma złodziej może wyczyścić konto bankowe, ponieważ umożliwia mu to własnie płatność zbliżeniowa. Klient banku jest jednak częściowo zabezpieczony i odpowiada za transakcje ze skradzionej karty tylko do pięćdziesięciu euro. W najgorszym przypadku można więc stracić jedynie około dwustu złotych, a za resztę będzie już odpowiadał bank./

Kategorie: Elektronika

0 Komentarzy

Dodaj komentarz